2 saati aşan TV, obezite sebebi

Çocukluk çağı obezitesi giderek artmakta. Türkiye’deki çocukların yüzde 8.3’ünün obez olduğunu söyleyen Dr. Tuba Tapan, “Çocuklar 2 saatten fazla TV başında kalmamalı” diyor.

ABD’ li uzmanların televizyon karşısında yenilen yemeğin obeziteye neden olduğunu saptaması, gözleri Türkiye’ nin obezite karnesine çevirdi. Uzmanlar obezite tablosunun gün geçtikçe kötüleştiğine dikkat çekerken, özellikle çocukların davranış ve beslenme modelleri konusunda önemli uyarılarda bulundu. Milliyet’ e konuşan Şişli Florence Nightingale Hastanesi’ nden Beslenme ve Diyet Uzmanı Dr. Tuba Kayan Tapan, “Televizyon ve bilgisayar başında geçirilen sürenin artması, obezite gelişiminde artışa neden oluyor. Günde iki saatten fazla televizyon izleyen 7-9 yaş arası çocuklar daha kilolu” dedi.

70′ li yıllara göre 10 kat fazla

Tapan, rakamlar ışığında yapılan son araştırmalar ve Türkiye’deki obezite sorunu hakkında şu bilgileri verdi:

“Obeziteye beslenme alışkanlıklarının yanı sıra küçük yaştan başlayan durağan yaşam tarzı da etkili oluyor. Amerikan Akademisi, obezitenin önlenmesine yönelik, çocukların televizyon ve bilgisayar başında 2 saatten fazla zaman geçirmemesi gerektiğini ortaya koydu. Bugün gelinen noktada çocukluk çağı obezitesi oranı, 1970’ lerdeki değerlerden 10 kat fazla durumda. 2015 TÜİK verilerine, göre Türkiye’ deki çocukların yüzde 8.3’ ü obez”

Stresli yayınlardan uzak durmak gerek

İnsan vücudundaki kortizol adı verilen hormonun salgılanmasıyla iştah artışının tetiklendiğini belirten Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Özge Yüksel ise şunları söyledi:

“Kortizol iştah artışına neden olan bir hormon. Yapılan birçok çalışma stres altındaki bireylerin karbonhidrat ve yağ ağırlıklı beslendiğini ortaya koyuyor. TV izlerken, stres durumuna bağlı olarak kortizol hormonunda artış olabiliyor. Özellikle korku veya gerilim filmleri, stresli haber bültenleri ve derbi maç yayınlarında kortizol salınımı yükseliyor. Birçok kişi ekran karşısında ne kadar yemek yediğinin farkında olmuyor. Yemek yeme ve TV izleme birbirinden ayrılırsa gıda tüketimi dengeli bir hale gelecektir”

–Alıntı– milliyet.com.tr/2-saati-asan-tv-obezite-sebebi-gundem-2411949

Siz Ne Dersiniz?

%d blogcu bunu beğendi: