ABD Geriatri Birliği dergisinde yayınlanan bir araştırma 50 yaşından sonra kilo alanların kendi kendine yeteme-me riski altında olduğunu gösteriyor. Günlük hayatta üzerini giyinme, duş alma, bulaşık yıkama gibi rutin işleri yapmak için başkasının yardımına ihtiyaç duyanlar genellikle obezler oluyor. İtalya’da yapılan bu çalışmada 2 bin 910 erkek ve kadın takip edilmiş. Araştırmaya katılanların 50 yaşından sonra ne kadar kilo aldıklarına bakılmış, buna göre fazla kilo alanların günlük işleri yapmakta daha fazla sorun yaşadığı tespit edilmiş.

Obezite Önlenmeli
Bu araştırmaya göre 50 yaşından sonra vücut ağrılığında yüzde 10 artış olanlar, diğer bireylere göre kendi işini yapamama açısından daha fazla risk altında. Vücut ağırlığı yüzde 5 artanlarda ise bu risk azalıyor.
Araştırmacılar, “İleriki yaşlarda başkalarına bağımlı olmak istemiyorsanız 50 yaşından sonra kilo almamaya çalışın” diyor.
Yaşlı bireylerde fiziksel işlevlerin yapılabilmesi, bağımsız olarak hareket edebilmesi için obezitenin önlenmesi çok önemli.
Bu araştırmada 50 yaş sonrası bireylerin araştırma sonlanıncaya kadar, erkeklerin yüzde 30.6’sı ve kadınların yüzde 38.7’sinin kilolarında yüzde 10’dan daha fazla artış olduğu görülmüş.
50 yaşında obez olup daha sonraki yaşlarda kilo almaya devam edenlerde ise kendi kendine yetememe riski tabii ki artıyor.
Araştırma boyunca kilo verenlerde ise yüzde 10’luk kilo kaybının günlük yaşam ihtiyaçlarını yapmada önemli fayda sağladığı gözlemlenmiş.

Beden kitle indeksinizi hesaplayın
Araştırma sonucunu okuduktan sonra size tavsiyem, hemen beden kitle indeksi yöntemine göre vücut ağırlığınızı saptayın, hesaplamak çok kolay. Şöyle ki:
Boy uzunluğunuzun metre cinsinden karesini hesaplayın. Vücut ağırlığınızı
bir baskülle ölçün, sonra kilonuzu boy uzunluğunuzun karesine bölün.

Ağırlık (kg)
Beden Kitle Endeksi = ————————————-
Boy uzunluğu (m2)

DEĞERLENDİRME:
18 ve altı …… Zayıf
18.9 -24. 9 …… Normal
25- 29. 9 …….. Fazla kilolu
30 ve üzeri …… OBEZ

‘Göbek obezi’ olabilirsiniz
Bel çevrenizi de kontrol etmenizde fayda var. Kilonuz normal veya fazla kilolu çıkmasına rağmen göbek obezi olabilirsiniz.

İleri yaş kadın: 50 yaş ve sonrası kadınlar için tehlike çok daha büyük oluyor. Çünkü menopozdönemiyle yaşa-nan hormonal değişimler, metabolik hızın yavaşlaması kadının kilo almasını kolaylaştırıyor. Önlemi menopoz başlamadan almak lazım ve bu dönemi kabul etmek lazım. Menopoz kilolarını istemiyorsanız, hareketli bir yaşamı sevmeniz gerekiyor.

İleri yaş erkek: Erkekler ise genelde bu yaşlarda daha rahat ve keyifli bir yaşamı seçip dışarıda geçirdikleri süreyi uzun tuttukları için kilo alma problemi yaşıyorlar. Özellikle alkollü akşamlarda uzun sohbetlerde yenilen yemekler ve hareketsizlik ilerlemiş yaştaki metabolizma yavaşlaması ile kendini gösteriyor.

–Metin Alıntı– 50densonrahayat.com  30.Ocak.2017

–Görsel Alıntı– 50densonrahayat.com/eski/haber/50den-sonra-kilo-almayin-cunku-haberi-13.html