Çocuğum obez mi, nasıl anlarım?

Maalesef hem ülkemizde hem de dünyada obezite giderek yükseliş gösteriyor ve henüz ergenliğe bile girmemiş olan pek çok çocuk yaşam tarzı ve medyanın pohpohlamalarından dolayı bu sağlık açısından riskli duruma katlanmak zorunda kalıyor. Temel olarak boy kilo arasındaki oranın kilo yönünde bozulması ve bunun hayatı tehdit eder hale gelmesi olarak nitelendirilen obezite, yavaşlamıyor ve her geçen gün daha fazla çocuk bu hastalığın pençesine düşüyor. Sağlıklı bir zihnin sağlıklı bir bedende bulunduğunu da dikkate alırsanız, obezitenin gelecek yıllarda çok daha büyük bir sorun olacağını görebilirsiniz. Çocuğum obez mi sorusunu kendine soran anne babalar için bu konuyu masaya yatıracağız ve her şişmanlığın obezlik olmayabileceğini de hatırlatacağız.

Temel olarak çocuklarda obeziteyi anlamanın yolu yetişkinlerdeki ile benzer bir şekilde belirlenir. Erkeklerde kilonun dörtte birinden fazlası yağdan oluşuyorsa ve bu oran kızlarda üçte biri seviyesinde ise çocuğunuzun obezite için en büyük belirtiyi gösterdiğini söyleyebiliriz. Aynı zamanda kilo boy oranının normalin 2 katından daha fazla olması da obezitenin belirtileri arasında yer alıyor. Yapılan araştırmalar, çocukluk ve ergenlik döneminde obeziteye sahip olan çocukların, hayatlarının geri kalanında da obez olmaya devam ettiklerini göstermektedir.

 

Günümüzde çocuklarda obeziteye neden olan konular arasında gelişen teknoloji nedeniyle çocukların giderek daha hareketsiz bir yaşam sürmesi, tüketimi körükleyen bir ekonomi anlayışı ve bu konuda çocuklarına yeterli bilinci veremeyen anne babalar gelmektedir. Zira bebeklikten itibaren çocuklarının her talebini yerine getiren anne babalar, çocuğun taleplerinin besinler olması durumunda da önünü alamıyorlar ve pek çok sağlıksız, fazla yağlı ve zararlı yiyeceğin yenmesine müsaade etmek zorunda kalıyorlar.

Ayrıca çocukların obezite ile bu kadar erken karşılaşması, onların hem fiziksel gelişimleri hem de zihinsel gelişimleri üzerinde kötü etkilere sahip. Kalp damar hastalıkları, kemik rahatsızlıkları, uyku sorunları ve deriyle ilgili pek çok sorunun sebebi obezite olarak karşımıza çıkmaktadır. Psikolojik sorunlar ise çoğunlukla toplumsal konumda yaşanan sıkıntılar ve çocuğun arkadaşları, ailesi ve akrabaları tarafından küçük görülmesi neticesinde ortaya çıkmaktadır. Obezitenin sadece bir kilo sorunu olmadığını, sonuçlarının da dikkate değer olduğunu kesinlikle unutmamalısınız.

–Metin Alıntı– kafekadinca.com  25.Ekim.2013

–Görsel Alıntı– thoughtcatalog.com/anonymous/2014/07/my-obese-sister-is-raising-her-kids-fat-what-can-i-do

Siz Ne Dersiniz?

%d blogcu bunu beğendi: