DÜNYA GAZETESİ TONTONUZBİZ RÖPORTAJI

Dünya gazetesinin 25 Eylül 2017 tarihli “Sürdürülebilir Dünya” köşesinde Tontonuz.biz’in kurucusu Pınar Akgün’ün röportajı yer aldı.

“Mutlu olmak ve sosyalleşmek herkesin hakkı”

Obezite tüm dünyada yükselen bir “salgın hastalık”. Sadece bir sağlık sorunu değil, aynı zamanda toplumsal bir sorun. Çünkü obez insanlar, farklı tacizlere maruz kalabildikleri gibi, yaşamlarını normal bir şekilde sürdürebilecek şartlara da sahip değiller. Tontonuz.biz obeziteye yönelik bakış açısını değiştirmeyi hedefliyor.

Uzun vadeli, toplumda değişim yaratacak bir girişim

Pınar Akgün sitenin insanlardan gelen taleplerle oluştuğunu ve yine bu şekilde geliştiğini söylüyor. Sitenin kurulduğu dönemde, melek yatırımcı kavramı ile tanıştığını belirten Akgün, projesine melek yatırımcılar da bulmuş. Ama bu sürecin kolay olmadığını söylüyor:

“Yatırımcı bugün verdiğini yarın geri almak istiyor. Tontonuz.biz ilk başta sosyal sorumluluk projesi gibi algılanıyor.  Evet, bizim hedefimiz kısa yoldan para kazanmak değil; insanların hayatını iyileştirmek. İşin en zor yolundan ilerliyoruz. İnsanların ihtiyaçlarını anlamaya çalışıyoruz. Örneğin; bugün kilolu iseniz girecek bir MR cihazı yok, ofis koltuğu yok. Otobüslerde düşük basamak, geniş koltuk istiyoruz. Bunlar temel ihtiyaç. TonTonSİL adında bir ürününüz var. Bu ürün, obez insanların temizlik ihtiyaçlarını kolaylıkla karşılayabilmelerini sağlıyor. Sonuç olarak, uzun vadeli bakıldığında, geleceğe yönelik çok fırsatlar içeren bir alan. Ama belirttiğim gibi, bizim ilk hedefimiz obezite konusunda bakış açısını değiştirmek.”

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayınlanan son obezite rakamlarına göre, 1980 yılından bu yana dünya genelinde obezite oranı neredeyse iki katına çıkmış durumda.

Obezite sadece bir sağlık sorunu değil, aynı zamanda toplumsal bir sorun. Çünkü obez insanlar, farklı tacizlere maruz kalabildikleri gibi, yaşamlarını normal bir şekilde sürdürebilecek şartlara da sahip değiller.

Hastanede sedye bulamamaktan, sinema salonunda koltuğa sığamamaya, otobüse binememekten, rahat bir şekilde yürüyememeye her alanda görülmeyen engeller, fark edilmeyen zorluklar var. Bu zorluklar “diğerlerini” ilgilendirmedikçe, bizden farklı olana hoşgörü ile yaklaşmadıkça, bir arada eşit şartlarda yaşamak mümkün olmayacak.

 

Pınar Akgün’ü dinlerken Zülfü Livaneli’nin şarkısında geçen “Dünyayı güzellik kurtaracak, bir insanı sevmek ile başlayacak herşey” biçimindeki sözleri geliyor aklıma.  Pınar Akgün, Tontonuz.biz sitesinin kurucusu. Hedefi hem toplumda obeziteye yönelik bakış açısını değiştirmek hem de  obezite sorunu yaşayan insanların mutlu olması ve sosyalleşmesini sağlamak.

 

Çocukluk yıllarından bu yana yaşadığı bazı rahatsızlıklar, hayatının uzunca bir dönemini kilo sorunu ile yaşamasına neden olmuş. 246 kiloya kadar çıkan Akgün, bu süreçte mücadeleden asla vazgeçmemiş ve bunun sonucunda bugün hayatını sağlıklı bir şekilde sürdürüyor. Ama bununla yetinmiyor ve kendi yaşadığı zorlukları yaşamaya devam eden insanlara dokunmak, onların hayatını “yaşanılır” kılmak istiyor. Tontonuz.biz’ de bu amaçla 2014 yılında doğuyor ve Akgün’ün hayatında girişimcilik dönemi de başlamış oluyor. Aslında bu sadece bir “girişim” değil, daha doğru ifade etmek gerekirse, bir sosyal girişim.  Çünkü, Tontonuz.biz, kilolu insanların kendilerini rahat hissedebilecekleri ve sosyal çevre edinebilecekleri bir platform. Hem kilolu insanların hayatlarını kolaylaştırmayı hem de obezite konusunda farkındalık yaratmayı hedefliyor. Sitenin hedefi kâr etmek değil, Pınar Akgün’ün dediği gibi, insanların mutlu olması ve sosyalleşmesi.

Girişimin doğuşu Pınar Akgün’ ün hayat hikâyesi ile yakından ilgili. Ve aslında hikâye çok kişinin hayatını yakından ilgilendiriyor. Akgün bu hikâyeyi şöyle anlatıyor tontonuz.biz sayfasında.  “Ben Pınar, Tontonuz.biz kurucu ortağı; sizlerden biriyim. 2015 sonu itibarı ile ulaştığım 246 kiloluk halime gelene kadar, kırk yıl boyunca hayatım hep kilolarla mücadele ederek geçti; aldım verdim… Aldım, verdim… Ve bu süreçte 686 kilo alıp, verdim. Kilo problemini her sosyal ve ekonomik boyutta, her koşulda ve her ortamda yaşadım. İş hayatında da sosyal hayatta da kilo probleminin nelere yol açtığını, neler yaşandığını, bir mekânda masalar arasında gezememenin ne demek olduğunu, bir yere gitmek isteyip de otobüse binmekte zorlanmanın ne demek olduğunu hepimiz yaşıyoruz.  Bugün, 20 ay içinde 145 kilo vermiş bir Pınar olarak buradayım. Bu noktaya gelebilmemde en önemli etkenler; en başta moral, motivasyonumu yüksek tutmak ve çevremin bana verdiği destek oldu. İşte tam bu nedenle Tontonuz.biz’i açmaya karar verdim.

“Obezite bir hastalık”

“Obezite bir hastalık” diyor Pınar Akgün ve şöyle devam ediyor. “Türkiye’de şöyle bir algı var. ‘Gırtlağını tutsan kilo almazsın!’ Oysa, 40-50 kilo fazlanız varsa, mutlaka bir sağlık sorununuz var demektir.

Pınar Akgün son derece haklı. Obezite, bir hastalık ve bugün küresel sağlığı tehdit edecek boyuta ulaşmış durumda. 1975’den bu yana obezite oranları dünyanın her ülkesinde artış gösterdi.  2014 yılında yaşayan bir bireyin obez olma oranı 1975’e göre 3 kat artmış durumda. Bu eğilim devam ederse, 2025 yılında dünyadaki tüm erkeklerin yüzde 18’i, tüm kadınların ise % 21’i obez olabilecek. Dolayısı ile, toplumun bu konuda bilinçlenmesi, hem obezite ile mücadelenin daha kapsamlı sürdürülebilmesi, hem de bu sorunu yaşayan nüfusun ihtiyaçlarının karşılanması açısından büyük önem taşıyor.

Ön yargılarla mücadele etmek gerekiyor

ABD’de 1960’larda başlayan Fat Acceptance Movement (Kilolu İnsanları Kabul Etme Hareketi), bugün kilolu insanlara karşı toplumsal ön yargılarla mücadele eden çalışmalar, bilimsel araştırmalar gerçekleştiriyor. Pınar Akgün, Türkiye’de de böyle bir bakış açısına ihtiyaç duyduğumuzu söylüyor. Akgün’ e kulak verelim ve tontonuz.biz ile yaratmayı hedeflediği değişimleri dinleyelim:

“2015’de 246 kiloydum. Hareket kabiliyetim tamamen azalmıştı. Hayatımı spor ile geçirmiş bir insanken, üç adım değneksiz yürüyemez haldeydim.  Bunun yanı sıra gittiğiniz hiçbir yere sığamamak, en basit ihtiyaçlarınızı yerine getirememek, insanların tacizine maruz kalmak gerçekten yaşanması zor deneyimler. Aslında biraz hoşgörü ve iyi niyetle tüm bu sorunlar çözülebilir. Yurt dışında, Fat Acceptance’ yani kilolu insanları kabul etmek adında bir hareket var. Tontnonuz.biz’de,  benim ve benim gibi kilo problemi yaşamış arkadaşlarımızın yoğun emekleri ile ortaya çıktı. Bugün çok güzel bir ekibiz ve ortak sorunlarımızı hep birlikte çözeceğimiz, birlikte güzel vakit geçireceğimiz bir ortam sunmayı hedefliyoruz.”

Büyük bir sosyal ağ

Bugün zayıflamaya yönelik çok fazla internet sitesi var. Tontonuz.biz’in hedefi ise çok farklı. “Tonton sosyal ağı” olma hedefi ile yola çıkan site; üyelerini diyetisyen, stil danışmanı, astrolog ve psikolog gibi farklı alanlardan uzmanlarla bir araya getirmeyi, sanal ortamdaki buluşmaları, gerçek hayata taşımayı hedefliyor. Bu kapsamda obezite sorunu yaşayan kişiler, bir araya geliyorlar, birlikte eğleniyorlar, mutluluk ve sorunlarını paylaşıyorlar. Son dönemde hayata geçirilen yeniliklerinden biri de Tonton Onaylı mekânlar. Bu girişim, mekânların kilolu insanlara uygunluğunu denetliyor ve site üyelerini konforlu, rahat edebilecekleri, hep birilkte keyifli vakit geçirebilecekleri mekânlar hakkında bilgilendiriyor.

Değişim için baskı unsuru oluşturacağız

Tontonuz.biz, yatırımcılar, yazılımcılar veya başka alanlarda destek sağlayabilecek uzmanları bir araya getiriyor ve adeta toplumun dışına itilen insanlara destek olma fırsatı sunuyor. Hareketin çok sayıda destekçisi olduğunu söylüyor ve Pınar Akgün şu bilgileri veriyor:  “En önemli konu insanların psikolojisini düzeltmek. Benim amacım, insanların hayatlarını düzgün bir şekilde yaşamalarına destek olmak. Vücudunuz nasıl olursa olsun düzgün yaşama hakkınız var. Zaman içinde havayollarında, işyerlerinde obeziteye bakışın değişmesi için baskı unsuru oluşturmayı hedefliyoruz. CV’niz görüntünüz nedeni ile geri çevrilmeyecek ya da obezite sorunu yaşadığınız için işten atılmayacaksınız. Bugün ABD’de büyük şirketler, turizm şirketleri ve spor salonlarında eğitimler düzenleniyor. Bu eğitimlerde, obezite sorunu yaşayan insanlara nasıl davranılması gerektiği, bu insanların ihtiyaçlarının neler olduğu, yaşam şartlarının bu yönde nasıl iyileştirilebileceği anlatılıyor. Bizim de hedefimiz, Türkiye genelinde obezite sorunu yaşayan insanlara ulaşmak ve onların paylaşım içinde olmasını sağlamak.”

 

19.09.2017

Didem Eryar ÜNLÜ

%d blogcu bunu beğendi: