Hikayemiz

 

1973 yılı sonunda doğan Pınar Akgün, çocukluğunun ilk yıllarından itibaren obezite ile iç içe bir hayat yaşadı.
Daha 5 yaşındayken diyet kavramı ile tanışan Pınar, çocukluğunda geçirdiği bir takım rahatsızlıkların da etkisi ile 11 yaşındayken 1.75 boyunda ve 115 kilo ile ilk zayıflama merkezi macerasını deneyimledi.
O günden 2015 yılına kadar olan süreçte, zayıflama merkezleri, diyet ve diyetisyenler, balon kelepçe akupunktur, hipnoz, ilaçlar gibi bir çok uygulamayı deneyen Pınar, kimi zaman 40 kg verip 50 kg aldı , kimi zaman da 50 kg. verip 70 kg aldı ve bu gelgitlerle bugüne kadar toplamda 682 kg aldi verdi…
Pınar’ın 2015 yılında tam 246 kiloya ulaşması ise artık tehlikenin çanlarının çaldığının göstergesi oldu. 2015 yılından günümüze kadar geçen 23 ayda 147 kg veren ve sağlığına kavuşan Pınar, Türkiye’de en fazla kilo veren kadın olma sıfatını da elinde bulunduruyor.
Bu süreçte, aktif bir hayata da sahip olan Pınar, Amerikan üniversitesinden derece ile mezun olup, 9 yıl uluslararası şirketlerde profesyonel yöneticilik yaptıktan sonra, evliliği ile birlikte kendi işlerini yapmaya karar verir.
Bütün hayatı kilo problemi ile geçen Pınar, gerek kendi tecrübelerinden, gerekse çevresinden edindiği tecrübelerden kilo sorununun psikolojik, ekonomik, sosyal, iş hayatı ve kişisel hayat üzerinde ne derece tahribat yapabildiğini derinlemesine gözlemleyerek bu gözlem ve deneyimleri ışığında Tontonuz.biz i kurdu.
Pınar’ın yaşamında en kilolu olduğu dönem olan 200 lü kilolarda iken kurduğu tontonuz.biz, aslen Türkiye’de var olan ciddi kilolu 9.5 milyon kişiye ve bunun özelinde de Morbid obez olarak tabir edilen vücut kitle indeksi 40 ın üzerinde olan 2.5 milyon kişiye yönelik bir sosyal platform girişimi.
Pınar’ın kurduğu sitenin temel amacı, toplumda bu kişilerin yaşadıkları sosyalleşme, iş bulma, temel ihtiyaçlarını giderme, ulaşımdan faydalanabilme gibi çeşitli ana ihtiyaçlarına dikkat çekip, obez kişilerin hayatları ile ilgili farkındalık yaratmak. Bunun yanısıra, bu kişileri sanal ortamda bir araya getirip, gerçek hayatta sosyalleştirmek, temel ihtiyaçlarını temin etmek, bu kişilere bir sosyal hayat sağlamak da bir diğer amacı.
tontonuz.biz dijital ortamda instagram, facebook, twitter gibi mecraların yanısıra www.tontonuzbiz.com adresinde faaliyet göstermekte, ve başlamış olduğu küçük etkinliklerle tontonları sosyalleştirme adımları atmakta.
Malesef, en temel kişisel hijyen ihtiyaçlarını bile temin edemeyen aşırı kilolu – morbid obez kişilerin öncelikli ihtiyacını kendisi de senelerce yaşayan Pınar, tontonuz.biz in ilk ürünü olarak tontonsil i kilolu kişilerin olduğu kadar, hareket kısıtı olan – yatmak zorunda olan kişilerin de hizmetine sundu.
Göbeğinden dolayı eğilip kişisel temizliğini yapamayan, ya da yatağa bağımlı yaşamak zorunda olan, hareket edemeyen kişilerin kolayca hijyenik temizliğini yapmasını sağlayan tontonsil, şimdilik sadece tontonsil.com üzerinden temin edilebilmektedir.

%d blogcu bunu beğendi: