İngiltere’de ‘süper obezite’ yaygınlaştı

İngiltere’de kilo vermek için ameliyat olan 25 yaş altındakilerin yüzde 40’ının “süper obez” olduğu açıklandı.

Uzmanlar, süper obezitenin bu kadar yaygın olmasının gençler arasında aşırı kilo alınmasını önlemeye yönelik stratejilerin işe yaramadığını kanıtladığını söyledi. “Süper obez” vücut kitle endeksi 50’den fazla olanları tanımlamak için kullanılan bir terim.

İngiltere’deki 137 hastanede 2010-2013 yılları arasındaki 18 binden fazla kilo verme ameliyatına dair verilerin yer aldığı rapora göre bu tarihler arasında 9 binden fazla gastrik bypass, beş bine yakın mide kelepçesi ve dört bine yakın mide küçültme ameliyatı yapıldı. Raporda ayrıca genel olarak Bariatrik ameliyatlar olarak adlandırılan bu operasyonların güvenli ve etkili olduğu sonucuna da varılıyor. Bariatrik ameliyatlarla diyet ve yaşam biçiminde yapılan değişikliklerin işe yaramadığı obezite hastalarının kilo vermesi ve genel sağlık durumlarının iyileştirilmesi amaçlanıyor.

Rapora göre hastalar bu ameliyatların ardından geçen bir yıllık sürede fazla kilolarının neredeyse yüzde 60’ından kurtuluyor ve kilo nedeniyle Tip 2 şeker hastalığına yakalananların büyük çoğunluğu artık bu hastalığın belirtilerini göstermiyor. Bariatrik ameliyatlar tehlikeli düzeylerde obez olan hastalara son çare olarak uygulanıyor. İngiltere’deki kamu sağlık sistemi NHS diğer tedavilerin işe yaramadığı ve obezitenin yaşamı tehdit eder düzeylere ulaştığı durumlarda bariatrik ameliyatlara onay veriyor.

Şu anda yılda 8 binden fazla kişi bu ameliyatları oluyor.

–Metin ve Görsel Alıntı–  www.bbc.com/turkce/haberler/2014/11/141107_ingiltere_obezite

Siz Ne Dersiniz?

%d blogcu bunu beğendi: