Kanadalı Bombardier firması, şişman yolcuları dinledi, koltukları büyüttü

Aşırı kilolu yolcuların özellikle ekonomi sınıfındaki koltuklarda büyük sıkıntı çekmesinden yola çıkan bölgesel uçak üreticisi Bombardier, C Serisi CS100 uçağında koltukları genişletti. İlk kez Swiss Internaitonal Airlines’da hizmete giren CS100 tipi uçakta koltuk genişliği 48.25 cm. Airbus A319 uçaklarından daha geniş koltuklara sahip CS100’de sadece koltuklar değil pencereler ve baş üstü dolapları da büyütüldü.

Avrupa’nın en büyük ucuz havayolu şirketlerinden Easyjet’ten koltuk genişliği 44 cm iken, İrlanda merkezli Ryanair’de 43.18 cm.
Bombardier Ticari Uçaklar Başkan Yardımcısı Ross Mitchell, aşırı kilolu yolcuların mevcut uçaklardaki koltuklarda büyük sorunlar yaşadığını, bu yüzden  C Serisi’nde koltukları büyüttüklerini söyledi. Bombardier, C Serisi uçaklarda koltukları tasarlarken birçok havayoluna ideal koltuğun ne büyüklükte olması gerektiğini sordu. Havayollarından gelen “46-49 cm” genişliğindeki cevap üzerine koltuk standardı belirlendi.

Kanadalı üretici özellikle kısa ve orta mesafeli bölgesel uçuşlar için tasarlanan uçaktan gelecek 20 yılda 7 bin adet satmayı planlıyor.

-Alıntıdır- www.kokpit.aero – 18.07.16

 

Siz Ne Dersiniz?

%d blogcu bunu beğendi: