Karman Çorba

 

Malzemeler (4-6 Kişilik)

Tahıl Karışımı: Dövme (tahıl karışımını kendiniz hazırlayacaksanız bir gece önceden ıslatın. Hazır olanında ıslatmaya gerek kalmıyor)

Maş fasulyesi,

Yeşil Mercimek,

Kırmızı veya Sarı Mercimek,

Kabuklu veya Normal Pirinç,

Bulgur

————————————————

1 su bardağı Tahıl Karışımı

6 bardak su (yaklaşık 1,5 litre)

3 bardak et veya tavuk suyu (720 ml)

200 gr kuşbaşı et veya tavuk

3  yemek kaşığı süzme yoğurt

1 yumurta

1 tatlı kaşığı un

kuru nane

kırmızı biber veya pul biber

2 yemek kaşığı sıvı veya tereyağı

Yapılışı

Yaklaşık 4 bardak (1 litre) suyu tencereye koyun, kaynatın. Tahıl karışımınızı yıkayıp süzün ve kaynayan suya atın. Diğer yandan çorba tencerenize tercihinize göre et veya tavuk suyunu koyarak kaynamaya bırakın. Tahılları yaklaşık 10 dk. kaynatın. Özellikle yeşil mercimek suyun rengini koyulaştıracağı için kaynattığınız tahıl karışımını süzgece boşaltarak süzün. Süzülen tahılları kaynamakta olan et/tavuk suyuna ekleyin ve tahıllar hafif dişe gelir kıvamda olana kadar kaynatmaya devam edin. Diğer yandan çorbanın terbiyesi için süzme yoğurdu yarım bardak suyla açın, 1 yumurtayı çırparak yoğurda ekleyin. 1 tatlı kaşığı unu 1 yemek kaşığı suyla karıştırın ve yoğurtlu karışıma ekleyin. Unun topaklanmasını önlemek için yoğurtlu karışımı süzgeçten geçirin. Bu arada tahılların cinsine göre pişme süresi uzayıp kısalabilir. Pişme süresi uzarsa tahıllar suyu çekebilir. Bu sebeple çorbaya su takviye etmek için fazladan kaynamış su ya da et/tavuk suyunu yanınızda hazır bulundurun.

Tahıllar hafif dişe gelene kadar haşlandıktan sonra çorbanın suyundan biraz alarak yoğurtlu karışıma ekleyin. Böylece yoğurtlu karışımın suyunu ısıtmış ve çorbaya eklerken kesilmesini önlemiş olursunuz. Çorbanın suyuyla ılıttığınız yoğurtlu karışımı yavaş yavaş karıştırarak çorbaya ekleyin.

Yine tercihinize göre etleri veya tavukları zar büyüklüğünde küçük küçük  doğrayın. Tavaya yağı koyun ve  etleri suyunu çekip kızarana kadar kavurun. Üzerine 1 tatlı kaşığı kırmızı toz veya pul biber ekleyin. Kavrulan etleri çorbaya karıştırın. Tahıllar pişene kadar çorbanızı kaynatın. Suyunda fazla koyulaşma olursa yine  su takviyesi yapabilirisiniz. Pişmeye yakın kuru nane ekleyin ve servis yapın.

Alternatif olarak haşlanmış et/tavuk kullanabilirsiniz. O zaman et kavurma aşamasını atlayarak haşlanmış ve didiklenmiş etleri çorbanıza ekleyin. Üzerine kızdırdığınız yağa eklediğiniz nane ve pul biberi dökerek servis yapabilirsiniz.

Afiyet Olsun…

%d blogcu bunu beğendi: