Kilo Vermek Mi?

Günümüzde herkesin en büyük derdi kilo! Kaç kiloyum? Kaç kilosun? Kilo mu aldın? Şunu yersen kilo veriyormuşsun?…..Bu sorular gittikçe uzuyor. Erken yaşlardan itibaren bedeninden ve kilosundan mutsuz olan kişilerin sayısı da gittikçe artmakta. Tüm bunların doğrultusunda da bir zayıflamaya endüstrisi oluşmuş durumda.

  Zayıflamak isteyen ya da karşınızda büyük bir zayıflama arzusu olan biri varsa ilk önce ne yapılmalı? Öncelikli olarak kilo ve boyun referans alındığı vücut kitle indeksi hesaplamasında sizin bulunduğunuz değer nedir? Sağlıklı mısınız? Obez misiniz? Yoksa şişman mı? Sayısal değere dökmek izlenilecek yolu belirleyecektir.

Sağlıklı kilo aralığında olmanıza rağmen vücudunuzdan memnun olmamanız ve kilo vermek istemeniz ne kadar gerçekçi? Aynaya baktığınızda görmek istediğiniz kişi ne kadar sizin isteğiniz ne kadar toplumun/medyanın isteği? Bozulmuş beden algısı ve “zayıf” olmanın her zaman iyimiş gibi düşünülmesi bugün birçok yeme bozukluğuna ve psikolojik probleme yol açabilmekte. Burada önemli olan kişinin beklentisini, bu beklentinin ne kadarının kendi dışındaki insanların isteklerini karşılamaya yönelik olduğunu ve fizyolojik ve psikolojik sağlık açısından ne kadar gerçekçi bir beklenti olduğunun değerlendirilmesi gerekmektedir.

Eğer ki kişi gerçekten sağlığını tehdit edecek düzeyde kiloluysa ne yapılabilir? Bu durumda olan kişiler hayatlarında mutlaka bir kere diyet denemiştir. Fakat bir süre sonra kişiler kendilerini kilo ver-al döngüsünde buldukları için çoğu kez başarısızlıkla son bulan diyet denemeleri olmuştur. Kilo vermek için hangi yol seçilirse seçilsin asıl amaç tartıdaki sayısal değere odaklanmak yerine davranış değişikliğine yoğunlaşmak olmalıdır. Yeme davranışlarınız bedensel ve psikolojik sağlığınıza iyi geliyor mu? Hangi davranışlar hatalı? Bunların üzerine gitmek zaten tartıda da değişiklik yaratacaktır.

Başkaları için değil kendiniz için yeme davranışınızı değiştirdiğinizde ve kilo verdiğinizde elde ettiğiniz başarıyı daha çok sahiplenir ve mutlu olursunuz.

%d blogcu bunu beğendi: