Kilo Yönetimi Nasıl Olmalı?

Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre BKİ yani kilo bölü boyun karesi sonucu 20-25 arası ise kişi normal kilodadır. Kişi vücut ağırlığını korumayı hedeflemelidir. Bunun için yaşamını düzenlemeli, sağlıklı beslenme ve egzersizi yaşam tarzı haline getirmelidir. Mevcut kilonun korunması için beslenme ile alınan enerji ile harcanan enerjinin dengede olması gerekir. Fazla enerji alındığında normalden daha fazla egzersiz yaparak harcanan enerji artırılabilir.

BKİ sonucu 25 üzerinde olan kişiler diyetisyen kontrolünde ideal kilosuna inmeye çalışmalıdır. Besin çeşitliliği sağlanarak dengeli şekilde oluşturulmuş öğünler ve düzenli egzersiz ile kilo kaybı amaçlanmalıdır. Bireyin sağlık durumuna, yaşam tarzına, alışkanlıklarına, iş durumuna uygun hazırlanan beslenme programıyla haftada 0,5-1 kg kayıp ile zayıflama sağlanır.

BKİ sonucu 18,5 altı olan bireyler zayıf kabul edilir. Sağlık durumu göz önünde tutulduğunda bireyin ideal kilosuna gelmesi istenir. Zayıflığın nedenleri belirlenir. Varsa sağlık durumuna uygun tedavi ile beraber diyetisyen kontrolünde bireye uygun beslenme programı hazırlanır. Kilo alma için alınan enerjiyi artırmak gerekir. Bunu fast food, abur cubur, şeker gibi sağlıksız besinler yerine sağlıklı besinlerle, zamanla porsiyon miktarını artırarak, az miktarı fazla kalori olan besinleri eğlenceli öğünlerle hayata geçirerek sağlamak en doğru yoldur.

Kilo durumu ne olursa olsun öncelikli amaç sağlığı korumak olmalıdır. Sürekli kilo alıp verme hali yerine ideal kiloyu koruma yolu sağlık için daha doğrudur. Sürekli kilo alıp verme halinde olmak zamanla metabolizma hızını yavaşlatır, yeme bozukluklarına ve bireyin kendisine olan güvenin azalmasına neden olabilir.

 

Görsel ve Metin Alıntı: Diyetisyen Fazile Yılmaz

%d blogcu bunu beğendi: