NASIL VE NEDEN ŞEKER BAĞIMLISI OLDUK?

Süper marketteki en renkli, en canlı reyonlar hangisi diye sorulsa ne cevap verirsiniz? Ya da önünden geçerken en çok duraksanılan, yavaşlanılan bölüm? Cevap çoğunlukla çikolataların, şekerlerin ve bisküvilerin olduğu reyon olacaktır. Paketleriyle, ambalajlarıyla ve reklamlarıyla “çekici” kılınan şekerli yiyecekler, tat itibariyle zaten “gönülleri” fethetmiş durumda. Bugün birçok hastalığa ve kansere sebep olan şeker, nasıl oldu da hayatımızın tam ortasında yerini aldı?

İlk olarak, insanoğlu olarak çok eski zamanlardan itibaren şekerli, tatlıya şeylere yatkınlığımız daha fazla. Rafine şekerin hayatımıza girmesinden önce olgunlaşmış meyveler daha az olgunlaşmış ya da olgunlaşmamış meyvelere göre şeker oranının fazlalığından dolayı daha fazla ilgimizi çekiyordu. Böylece şekere/tatlıya olan bağlılığımızın ilk tohumları atılmış oldu.

Reklamların ve paketlemenin gelişen teknoloji ile insanları ve kitleleri daha kolay etkileyebilmesi ise bir diğer etken oldu. Özellikle dışsal yeme davranışı olarak adlandırılan-yemeğin görüntüsü, kokusu…gibi dışsal uyaranlarına bağlı olarak gösterilen yeme davranışı-reklamlar ile iyice arttı. Şeker ile tanışma yaşı oldukça düştü. Tuzlu gıdaların içeriğine de şeker eklenince şekerden uzaklaşmak oldukça zorlaştı. Beyindeki ödül merkezinin şekerli yiyecek ve içeceklerle aktif olması, ürünün satın alınması ve ondan vazgeçilememesi kısır döngüsünü yaratmış oldu.

Tüm bunlara ek olarak şeker, insanın kendini “mutlu” etmek adına ulaşabildiği en “kolay” ve en “masum” araç oldu. Üzüntüsünün, öfkesinin, hayatta hissettiği eksikliklerin, dolduramadıklarının tüm olumsuzluğunu şeker ile azaltmaya çalıştı. O tatlı şeyi yediği ya da içtiği anda hissettiği rehavete ulaşmak ve tüm problemlerden uzaklaşmak istedi. Şeker bir şekilde bir baş etme aracı haline geldi.

Bugün tüm bu nedenler doğrultusunda insanlar daha kolay kilo alıyor, zayıflamakta ya da davranışlarını şekillendirmekte zorlanıyor. Yaptığımız seçimler hayatımızın birçok alanını etkiliyor. Tekrar başa dönelim. Markette en çok hangi reyonda vakit geçiriyordunuz?

%d blogcu bunu beğendi: