OBEZİTE İLE MÜCADELE VE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

 

İlk fotograf, duodenal switch ameliyatından 2 gun once, 29 Eylul 2015 de Pierre Loti de çekildi. Daha doğrusu, oraya kadar 100m yuruyemeyip, yolun yarısında çöktüğümde.

İlk Fotografta Vücut Kitle İndeksim 79! Super Super Morbid Obez.

Vücut kitle indeksi, kilonuzdan çok daha önemli bir gösterge. Sağlıklı olmanız, boy – kilo orantınız ile çok ilişkili.

İkinci fotoğraf, 4 gün önce çekildi. 9 yaşımdan bu yana, hayatımda ilk defa, vücut kitle indeksim 28. Yani, Süper Süper Morbid obez, Morbid Obez ve en nihayet OBEZ sıfatından arındım. Hayatı boyunca obezite ile mucadele etmiş, her yontemi deneyip de hiçbir şekilde üzerime mıh gibi yapışan OBEZ sıfatından kurtulamamış bir kişi olarak, bu gerçekten bir milat.

Başarması kolay mı? Hiç değil. Obezite ile mucadele eden herkes bilir. Ameliyat da olsan, diyet de yapsan, obezite çok kollu bir canavar. İş sadece yememek ya da yemek değil. “Gırtlağını tutsa verir” hiç değil! Sağlığına kavuşmak, ideal bir Vücut kitle İndeksine sahip olmak için Ameliyat ya da diyet’in (sağlıklı beslenme düzeni demeyi terci ediyorum çünkü uzun vadeli yaşam tarzı haline getiremezsek diyet sadece kısa süreli bir çözüm olur) yanı sıra psikolojik destek – hareket (spor) ve aile – çevre desteği bu çok kollu canavarı yenmek için hepsi br arada uygulanmazsa olmaz.

Ben 246 kilo olduğum günlerde hiç bir umudum yoktu.. Zorlanarak hareket ediyor hayatımı gerçekten çok zor devam ettiriyordum. Bana acaba yapabilir miyim dedirten, bu gün sevdiğim bir arkadaşım ve ekip üyemin benden çok daha fazla kiloda iken pes etmeyip 3 sene içinde 200 kilo vererek hayata dönme hikayesini duymam oldu. Bu bende resmen, “bu haldeki bir kişi bunu yapabiliyorsa, acaba son bir gayret denesem mi ? ” düşüncesini uyandırdı ve ondan sonrası malum… Bu güne getiren yola koyulduk. Bitti mi? Hayır…Halen kilo kaybı süreci yavaşlayarak da olsa devam ediyor. 154 kilo oldu toplamda verdiğim. Bu kilo kaybı dolayısı ile büyük deri sarkmaları oldu bütün vücudumda. Hareket kabiliyetini etkileyen, Hijyen problemine yol açabilen boyutta sarkmalardan bahsediyorum. Dizinizin diz kapağından aşağı sarkması, göbek derisinin bacaklara kadar sarkması, kolların batman kanatları gibi sarkması gibi. Bunlar parti parti toplanıyor.

Yani özet olarak şunu demek istiyorum ki, kilonuz ne kadar çok olursa olsun, hayatınız ne kadar zor olursa olsun, Obezite bir hastalık ve çözümleri var. Ama bunun bir süreç olduğunu, hiçbir yöntemin bir “sihirli değnek olmadığını” , obezite ile mücadelenin bir ekip işi olduğunu, tek başına olamayacağını bilmek gerekiyor.

Bu yola çıkmaya karar verdiğinizde, kendinize gerçekçi hedefler koyun. Nasıl bir elmayı tek ısırışta yiyemezseniz, hayat boyu al ver al ver gelen kiloları da hooop diye bir anda yok edemezsiniz. Onemli olan adım adım, sağlıklı ve kontrollü bir şekilde, bir daha geri almamak üzere kilo kaybı sağlamak.

Ben ameliyat olduktan sonra hep kendime ulaşabileceğim hedefler koydum. 2 li rakamlardan kurtulmak ilkiydi. Yani 199. Sonra 150 dedim… Ardından 120… Sonra da Çift haneli kilolara inmek dedim. Böyle ulaşılabilir hedefler koymak, moralinizi de yüksek tutar ve motive eder sizi. Yoksa ben uzun zaman yaptığım hataya düşüp ” 246 kilo olmuşum zaten, ölsem gebersem 150 – 160 kilo veremem… Boşveeer… İnceldiği yerden kopsun, zaten bu kiloyla fazla yaşamam” düşüncesinde devam etseydim, bu gün ölmüş olurdum.

Bugün hayatımızda gitgide daha çok yer alan popüler deyimi ile “SÜRDÜRÜLEBİLİR” olmalı obezite ile mücadeleniz. Olay bir ameliyat olup yada çok sıkı bir diyet yapıp oldu da bitti değil malesef. Olay bu kilo kaybını – sağlıklı yaşam tarzını – daimi kılmak, kilo kaybından sonra da koruyabilmek. Sürdürülebilirlik bu demek. Sağlığınıza kavuşmanızın ve sağlıklı yaşamanızın olmazsa olmazı bu inanın.

Sağlıklı bir hayat geçirmenizi dilerim.

Sevgimle, Pınar

PINAR AKGUN

Site sahibi. Hayatı boyunca toplam 722 kilo almış - vermiş; en sonunda 2015 yılında 246 kiloya ulaşmış Pınar. 2015 Ekiminde geçirdiği metabolik ameliyattan bugüne kadar 150 kilo verdi. Bütün hayatı kilo problemi ile iç içe geçen Pınar, tontonuz.biz topluluğunu bu sorunu yaşayanlar için oluşturdu.

%d blogcu bunu beğendi: