Obezite ve Psikoloji

Obezite tüm dünya genelinde insan sağlığını tehdit eden bir sağlık problemi haline gelmiştir. Her geçen gün de görülme sıklığı artmaktadır. Bu artışta genetik, hormonal, ve çevresel faktörlerin büyük bir payı vardır. Tüm bunlara ek olarak psikolojik faktörler de göz ardı edilemeyecek düzeyde obezite üzerinde etkilidir.

Peki psikoloji kilo alımına ve obeziteye nasıl yol açabilir? Ebeveynin çocuk ile kurduğu ilişki obezite-psikoloji ilişkisinin en başında gelebilir. Çocuğa yönelik aşırı korumacı, aşırı mesafeli ve/veya soğuk davranışlar; çocuğun özerliğini ve sınırlarını ihlal eden ebeveyn tutumları, yemeğin bir rahatlama ya da elde edilemeyen sevgiyi tamamlama aracı olarak kullanılmasına sebep olabilir. Bu da erken yaşlardan itibaren yemeğin fizyolojik ihtiyaçlar dışında kullanılmasına ve kilo alımına yol açabilir.

Depresyon ve kaygı bozukları ise obezite ile çokça ilişkilendirilen psikopatolojilerdir. Kişiler depresif ya da kaygılı hallerini yemek yiyerek dindirmeye, görmezden gelmeye ya da düzenlemeye çalışıyor olabilirler. Bir diğer olasılık da kilolu oldukları için depresif ya da kaygılı hissetmeleridir. Bu ikinci olasılık bir süre sonra kilo alma ve psikopatoloji kısır döngüsünü yaratabilir.

Psikolojik faktörlerden bir diğeri travmatik yaşam öyküleri olabilir. Kayıplar, kazalar, şiddet ve cinsel istismar gibi travmatik etki yaratan durumlar kişilerin hayatlarını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu şartlar altında yemek travmaya ait olumsuzluklara getirilen bir baş etme yöntemi olabilmektedir. Önemli olan travmatik olayın yaratmış olduğu olumsuz etkiyi profesyonel bir deste ile sonlandırmaktır.

Tüm bunlara ek olarak kötü giden evlilikler, stresli iş/okul yaşamı ya da öğrenilen yanlış yeme davranışları psikoloji ve obezite arasındaki ilişkiyi açıklamada göz önünde bulundurulması gereken noktalardır.

Siz de obezite ile mücadele ediyor, yemeği fizyolojik ihtiyaçlarınız dışında kullanıyor ve yeme davranışı üzerinde kontrol sağlamakta zorluk yaşıyorsanız ne hissettiğinize ve ne yaşadığınıza ya da yaşamakta olduğunuza bakarak asıl odağı üzerinde durulması gerekene yani psikolojiye çevirmiş olursunuz. Böylece temelde size asıl rahatsızlık veren şeyi çözmek adına adım atmış olursunuz.

Psikolog Eldem ERDEM

Obezite ve Psikoloji” için bir yorum

  • 03/11/2017 tarihinde, saat 16:53
    Permalink

    Merhabalar ben 103 kiloya ulaştım ve özgüvenin falan kalmadı. Dışarı bile çıkmıyorum. Kendimi eve kapattım. Ve çok halsiz hissediyorum hep yatma ihtiyacı duyuyorum hiç bir iş yapmak içimden gelmiyor ne yapmam gerek bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim..

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: