Ramazan’da mide sağlığınızı koruyun

2017 yılı Ramazan ayının haziran sıcaklarına denk gelmesi, mide sağlığımıza biraz daha özen göstermemizi gerektiriyor. Halihazırda yaz aylarında gastrointestinal sistemde artış gösteren mikrobik hastalıklar, Ramazan’da dengesiz beslenme yüzünden daha da tehlikeli olabilir.

Yaz aylarında daha fazla zehirlenme vakasının görülmesi, iyi paketlenmemiş, korunmamış ve beklemiş gıdalarda mikroorganizmalar için çok daha uygun ortam oluşmasından ileri geliyor. Beklemiş süt ve süt ürünleri, sütlü tatlılar, dondurma, yıkanmamış sebze ve meyveler, çiğ et bu dönemlerde hassaslıkla tüketilmesi gereken gıdalar arasında yer alıyor. Bu ürünler çok çabuk bozulabiliyor veya parazit taşıyabiliyor. Dışarıdan alınan ürünlerin son tüketim tarihlerinin geçirilmemesi ve mutlaka uygun saklama koşullarında tutulması gerekiyor. Yine sebze ve meyvelerin iyice yıkanması sağlanmalıdır.

Yaz Aylarında Reflü Hastalığında Artış

Ramazan’la birlikte iftar vakitlerinin akşamın geç saatlerine rastlaması, aslında alışık olunan yeme düzenin dışında bir zaman dilimine denk geliyor. Önceden daha erken yenen yemeğin bu ayda daha geç bir saatte yeniyor olması reflü şikayetlerini artırabilir. Bunu önlemenin tek yolu iftarda tıka basa yemek yerine daha sakin kalıp dengeli bir beslenme yapılmasının sağlanmasıdır. Gazlı içecekler, tatlılar ve dondurma gibi atıştırmalıklar da reflüyü tetikler. Bu nedenle iftarda bu tip yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Reflü gibi basit bir yanmayı dahi ciddiye almak çok önemlidir. Çünkü reflü kontrol edilemediği zaman gastrite bu da ileride ülsere dönüşebilir.

Ramazan Ayında Dikkat Edilecekler

Yazın sıcak günlerinde vücudun sıvı ihtiyacı normalden daha fazladır. Bu aylarda tüm uzmanların bol bol su içilmesini tavsiye etmesi boşuna değildir. Ramazan’la birlikte gün içerisinde içilemeyecek olan sıvı, vücutta su kaybına yol açabileceği için oruç tutarken çok fazla sıvı kaybına yol açabilecek aktivitelerden kaçınmak gerekiyor. Mümkünse, gün içerisinde ihtiyaç olmadıkça güneşe maruz kalınmaması da çok önemlidir. İftardan sahura kadarki süreci bilinçli beslenme ile geçirmek gün içerisinde oruç tutulmasını da kolaylaştırır. Sahurda aniden yemek yerine yemeğin süresini uzatarak daha hafif ve sık sık tüketmek daha doğru olacaktır. Yine bu süre içerisinde bol bol sıvı tüketmek gerekir. Özellikle sahur zamanı sıvı gıdalarla beslenerek mide yanması, reflü gibi problemlerin önüne geçebilir, sıvı kaybını en aza indirebilirsiniz.

Daha önce ülseri olanların, midesinde sürekli ağrı şikayeti olanların ve sıvı kaybına bağlı olarak bayılma, kusma gibi problemler yaşayanların mutlaka bir uzmana görünmeleri ve oruç konusunda görüş almaları tavsiye edilir.

–Görsel Alıntı–  www.oktayustam.com/tarifler/26620-ramazan_yemek_tarifleri.html

–Görsel Alıntı– www.sonnokta23.com/haber-5402-10_soruda_ideal_iftar_sofrasi.html

 

Siz Ne Dersiniz?

%d blogcu bunu beğendi: