Seda Saydam… ‘BİR OBEZİTE HİKAYESİ’ni yazdı!

Türkiye’nin ipek ve ipeğimsi kumaşta öncü markası Saydam Tekstil’in yönetim kurulu başkan yardımcısı aynı zamanda Türkiye’nin tek diplomalı tekstil tasarımcısı olan Seda Saydam, 140 kilodan 80 kiloya düşmesinin hikayesini kaleme aldı.

İçimdeki Seda” adıyla hazırladığı kitapta Seda Saydam, yaşadığı mücadeleleri, kilo verme aşamasında hissettiklerini ve kendinde olan değişimleri hikaye dilinde okuyucularına sunuyor.

“Çocukluğumda da çok kiloluydum. Evde herkes normal yemeklerle beslenirken ben anneannemin yaptığı yağsız yemekleri yerdim” diyen Seda Saydam, konuşmasını şöyle sürdürüyor:

“Kendimi frenleyemiyordum. Önüme konan yemekten ‘ilk lokmayı ben alacağım’ psikolojisi içindeydim. Büyüdükçe denize girmeye bile çekiniyordum. Özgüvenim varmış gibi duruyordum ama bu maskelenmiş bir özgüvendi.

“Gastrit Bypas” adı verilen yöntemle 60 kilo veren Seda Saydam, 90 sayfalık kitabıyla ilgili “Bu bir diyet kitabı değil. Ben kitabımla  kiloyla mücadele eden insanlara bir pencere açmak, ışık tutmak istiyorum.

Aynı zamanda obezite ile savaşan insanların yakın çevresinin nasıl davranması gerektiğine dair de ipuçları veriyorum. Yani manevi ve psikolojik yönü ağır basan bir kitap hazırladım” şeklinde konuşuyor.

Tayvanlı bir illüstrasyon sanatçısının çizgileriyle süslenen “İçimdeki Seda” kitabıyla ilgili olarak son olarak “Şimdi çevremdeki erkeklerin bakışı bile değişti. Artık beğenerek bakıyorlar. Özgüvenim konusundaki maskeyi artık yüzümden çıkardım” diyor Seda Saydam.

–Metin Alıntı– magazinkolik.com  07.01.2016

–Görsel Alıntı– www.milliyet.com.tr/70-kilo-verdi-kitabini-yazdi/magazin/ydetay/2227349/default.htm

Siz Ne Dersiniz?

%d blogcu bunu beğendi: