Şekerli içeceklere % 20 ek vergi önerisi

İngiltere Tabipler Birliği, obeziteyle mücadele kapsamında şekerli içeceklere % 20 ek vergi getirilmesini önerdi. Doktorlar bu vergiden elde edilecek gelirin, taze sebze ve meyve tüketimini teşvik amacıyla kullanılmasını tavsiye etti.

Tabipler Birliği, beslenme bozukluklarını konu alan kapsamlı raporunda, her yıl 70 bin kişinin kötü beslenme yüzünden erken yaşta hayatını kaybettiğini belirtti.

Raporda, 330 mililitrelik bir kutu içecekte 9 çay kaşığı şeker bulunduğu ve bunun ‘değersiz kalori’ olduğu bildirildi. Daha önce Meksika’da şekerli içeceklere benzer bir ek vergi getirilmiş ve bu sayede bu içeceklerin tüketimi azaltılmıştı.

Vergi artırmak çözüm mü?

Doktorlara göre, tüketici alışkanlarını değiştirmek için getirilecek ek vergi oranı, en az %20 olmalı. Buna göre İngiltere’de kutusu 65p (2.65 TL) olan gazlı bir içeceğin fiyatı en az 78p’ye (3.2 TL) yükselebilir.

Doktorlar buradan elde edilecek ek gelirle de sebze meyve fiyatlarının düşürülebileceğini bildiriyor.

İngiltere Tabipler Birliği’nden Dr Shree Datta, 2030 yılında İngiltere nüfusunun %30’unun obez olacağını tahmin ettiklerini, bunun en önemli nedenlerinden birinin “farkında olmadan alınan kaloriler” olduğunu belirtti. Hükümetin şu an obeziteyle ana mücadele yöntemi, üreticilerin ürünlerindeki kalori miktarını azaltmasını sağlamak.

Gıda ve İçecek Federasyonu Genel Müdürü Ian Wright ise, hali hazırda gazlı içecek ve şekerlemelerin vergi oranının %20 olduğunu ve daha önce uygulanan vergi artırımlarının, tüketimi azaltmakta etkili olmadığını belirtti.

–Metin ve Görsel Alıntı–  www.bbc.com/turkce/haberler/2015/07/150713_sekerli_icecek_vergi

Siz Ne Dersiniz?

%d blogcu bunu beğendi: