TONTON’lara ramazan uyarısı

2017 yılı oruç tutma süresinin 17-18 saate çıktığı düşünüldüğünde, oruç tutmak isteyen tontonların birkaç öneriyi dikkate alması hayati öneme sahiptir. Oruç tutmak, vücudun diğer zamanlarda alışık olduğu beslenme düzeninden farklıdır. Bu sebeple oruç tutarken görülen bu beslenme değişiklikleri direkt olarak metabolizmayı etkiler. Öncelikle metabolizma hızı yavaşlar, artan enerji ve sıvı ihtiyacı karşılanamaz, hareketlerde azalma görülür ve mide asidi çalışma düzeninde farklılıklar yaşanır. Ne yapmak gerekiyor?

Aşırı Yağlı Yemeklerden Kaçının

Ağır, yağlı ve aşırı besin tüketimi yalnızca Ramazan’da değil, diğer zamanlarda da uzak durulması gereken bir davranış olmalıdır. Bu tarz beslenme kiloyu artırdığı gibi kalp ve damar problemlerine de yol açar. Protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineral dengeli bir beslenme sonucu vücuda alınmalıdır. Hem iftar hem de sahurda mideye yüklenmek yerine, daha çeşitli ve dengeli bir besleneme önerilir.

Ramazan’da Nasıl Oruç Tutulmalıdır?

Ramazan ayında beslenme şekli dört öğün şeklinde belirlenebilir. Sahur ve iftar iki ara öğün ile desteklenebilir.  Sahurda yemek yemek asla atlanmamalıdır. Uzun açlık sürelerine sahur yapılmadan dayanmak kolay olmadığı gibi, metabolik olarak bünyeyi bu kadar zaman aç bırakmak da doğru değildir. Bu vakitlerde bol bol sıvı tüketerek bedeni gün içerisindeki aşırı su kaybından korumak önemlidir. İftar ile sahur arasında en az 1,5 litre su içilmelidir. Yemek seçiminde de sulu yemeklere yönelmek gerekir. Özellikle iftardan 1-2 saat hafif tempoda 30 dakikaya kadar yürüyüş yapmak bedeni dinç tutar.

Sahurda Beslenme

Sahur zamanın beslenirken şekerin hızla kana karıştığı değil, kana karışım hızı düşük besinler tercih etmek gerekiyor. Süre ne kadar uzun olursa, acıkma olasılığı da o kadar geç olur. Bu nedenle buğday, irmik, fasulye gibi yemekler bedeni daha uzun süre tok tutar.

Hamur işleri, hayvansal yağlı yemekler ve doymuş yağ oranı yüksek besinler sahur zamanı tüketilmemelidir. Bu tarz yemekler ilk başta aşırı doygunluk hissi verirken, beklenenden çok daha kısa sürede acıkmaya yol açar. Elbette kalp ve damar sağlığı için tehlikeleri de başkadır.

Sonuç olarak Ramazan’da oruç tutmak kişinin kendi iradesi ile verebileceği karardır. Karar her ne olursa olsun belli başlı sağlık kurallarına sonuna kadar uyulması gerekir. Sağlığın tehlikeye girdiği herhangi noktada mutlaka bir uzmana danışılmalıdır. Diyabet, böbrek veya kalp sorunu olan tontonların , eğer ilaç kullanıyorlarsa ilaçlarını aksatmamaları önemlidir.

–Görsel Alıntı– cigdemziplar.com/zeytinyagli-kabak-bayildi-tarifi

–Görsel Alıntı– www.kobisector.com/ramazanda-bas-agrisinin-sebebi-bunu-sakin-yapmayin

Siz Ne Dersiniz?

%d blogcu bunu beğendi: